Newsletter | 22 januari 2026

Aanvullende pensioenen van de 2e pijler: nieuwe fiscale maatregelen voor Employee Benefits

Met de wet van 18 december 2025 houdende diverse bepalingen voert de regering vanaf 2026 fiscale wijzigingen door voor de aanvullende pensioenen, die gevolgen hebben voor de werkgevers én de aangeslotenen.

In het regeerakkoord zitten 3 fiscale maatregelen die betrekking hebben op de aanvullende pensioenen: de verhoging van de Wijninckx-bijdrage, de afhouding van een standaard solidariteitsbijdrage van 2% en de invoering van een extra solidariteitsbijdrage. 

We overlopen deze verschillende maatregelen in meer detail:

1. Verhoging van de Wijninckx-bijdrage van 3% naar 12,5%

 Getroffen personen: werkgevers
 Inwerkingtreding: 1 januari 2026

De Wijninckx-bijdrage is de bijzondere sociale zekerheidsbijdrage voor hoge aanvullende pensioenen, ten laste van werkgevers of vennootschappen van bedrijfsleiders.

Deze werkgeversbijdrage is verschuldigd indien het totale pensioen (wettelijk pensioen + aanvullend pensioen omgezet in een jaarlijkse rente) het maximale ambtenarenpensioen overschrijdt. Dat bedraagt momenteel 99.499,90 euro bruto per jaar of 8.291,66 euro per maand. 

Sinds 1 januari 2026 zal bij overschrijding van dit bedrag een bijdrage van 12,5% verschuldigd zijn over de netto-aangroei van de aanvullende pensioenreserves in het jaar voorafgaand aan het bijdragejaar. 

Sigedis, beheerder van de databank voor aanvullende pensioenen, berekent deze bijdrage en verwittigt indien nodig rechtstreeks de werkgever.

Een voorbeeld bijdrage 2026 = 12,5% x (pensioenreserve op 01/01/2026 - pensioenreserve op 01/01/2025*)

De pensioenreserve op 1 januari van het jaar N-1 wordt gecorrigeerd voor de reeds uitgevoerde kapitalisatie.

 

2. Standaard afhouding van een solidariteitsbijdrage van 2% bij de betaling van aanvullende pensioenkapitalen 

Getroffen personen: aangeslotenen
Inwerkingtreding: 1 januari 2026

Sinds 1 januari 2026 houden de pensioeninstellingen standaard een solidariteitsbijdrage van 2% in bij de uitbetaling van een aanvullend pensioenkapitaal, ongeacht het bedrag van de pensioenprestatie dat aan de betrokken aangeslotene moet worden uitgekeerd.

Voor de aangeslotene verandert er niets. Het percentage van de solidariteitsbijdrage wordt effectief gehandhaafd tussen 0% en 2%. Het is de Federale Pensioendienst (FPD) die het definitieve bedrag van de daadwerkelijk toe te passen bijdrage bepaalt op basis van het totale brutobedrag van de aanvullende pensioenkapitalen van de aangeslotene. De Dienst zal desgevallend overgaan tot de eventuele terugbetaling.

Goed om te weten: Het moment waarop het pensioenkapitaal verschuldigd is, wordt in aanmerking genomen en niet de datum van de effectieve uitbetaling. Het kapitaal dat verschuldigd is vóór 1 januari 2026 blijft dus onderworpen aan de oude regeling, ook al wordt het na die datum uitgekeerd. Daarmee wil de wetgever voorkomen dat reeds lopende betalingsprocessen nog gewijzigd moeten worden.

3. Extra solidariteitsbijdrage op aanvullende pensioenen

Getroffen personen: aangeslotenen
Inwerkingtreding: 1 juli 2027

Voor aanvullende pensioenen die vanaf 1 juli 2027 worden uitbetaald, wordt bij de uitbetaling van deze aanvullende pensioenen een solidariteitsbijdrage van 2% toegepast op het gedeelte dat de drempel van 150.000 euro (geïndexeerd) bij leven overschrijdt. 

Deze extra 2% komt bovenop de bestaande inhoudingen (cf. punt 2) die reeds werden uitgevoerd op het totaal van de aanvullende pensioenbijdragen.

Sigedis zal bepalen of deze bijkomende bijdrage van toepassing is, rekening houdend met het geheel van de aanvullende pensioenkapitalen van de aangeslotene.  

 

Neem voor meer informatie contact op met uw Senior Consultant Employee Benefits of uw account manager.